اگر از محرم متنفری…

اگر از محرم و عزاداری و نوحه و گریه متنفری، اگر این روزها حال خوبی نداری و لحظه شماری می کنی زودتر این ده روز تمام شود، شاید حق داری.

شاید نمی دانی اصلا این کارها برای چیست… شاید از امام حسین علیه السلام فقط هول زدن های صف نذری را دیده ای و گریه هایی که هیچ اثری بر گریه کن هایش نداشته اند.

شاید تقصیر گریه کن هاست که گریه نکن ها از محرم بیزارند. همانطور که تقصیر من بوده که دختر خردسالم چنین پیامی برایم نوشته.

با این متن به خودم آمدم. تصمیم داشتم به زبان کودکانه ی خودش موضوع را برایش روشن کنم. نمی دانم چقدر موفق بودم. ولی دوست دارم این تجربه ی شیرین را به اشتراک بگذارم. به همین خاطر صحبت هایم را ضبط کردم و حالا مکتوب میکنم:

 

ببین عزیزم… یک آقایی بوده که خیلی سال پیش زندگی می کرده. مثلا هزار سال پیش. این آقا کسی بوده که می تونسته کاری بکنه که توی دنیا دیگه هیچ فقیری نباشه. حتی می تونسته کاری بکنه که آدم های مریض هم مریض نباشن و خوب بشن. می تونسته کاری بکنه که هیچ کسی، هیچ کسِ دیگه ای رو اذیت نکنه. [دخترم: چه جالب!]

میتونسته یه کاری بکنه که هیچ کسی خونه ی هیچ کسی رو خراب نکنه. دیدی توی تلویزیون بعضی وقتا یه چیزایی نشون میده که آدما بقیه رو اذیت کرده اند؟ [اوهوم!] می تونسته کاری بکنه که هیچ آدمی کس دیگه ای رو نکشه. جنگ نکنه، دعوا نکنه. [چرا الانا دیگه نیستش؟] میگم بابا.

بعد می تونسته یه کاری بکنه که هیچ دزدی دیگه نباشه؛ درِ خونه ها قفل نباشه. وقتی میریم بیرون اینقدر نترسیم که یه غریبه بیاد ما رو بدزده یا مارو اذیت کنه. [من همه اش شبا می ترسم که دزد بیاد] خب ما که مواظبیم دزد نیاد اصلا نگران نباش. ولی خب این دزدی ها و کارای بدی که تو دنیا اتفاق می افته، این آقایی که خیلی سال پیش زندگی می کرده می تونسته کاری بکنه که اینا نباشه.

ولی یه سری آدما از این آدم خوششون نمی اومده. مثلا کیا؟ میتونی بگی کیا خوششون نمی اومده؟ [دشمنا] آفرین [چون که کار خوب می کنه دشمنا ازش بدشون میاد] مثلا کسایی که می خوان کار بد بکنن وقتی یه نفر میخواد جلوشونو بگیره ازش بدشون میاد. مثل دزدا که از پلیس بدشون میاد. درسته؟ پلیسا میخوان یه کاری بکنن که دزدی نباشه ولی دزدا می خوان دزدی باشه. بخاطر همین دزدا از پلیس بدشون میاد [چون که پلیسا دستگیرشون می کنن] آفرین!

اون هزار سال پیش  هم این آقا هر کاری می خواسته بکنه اون آدما نمی ذاشتن کارشو بکنه. ازش بدشون می اومد. مثلا می خواستن که پول دزدی کنن، پول جمع کنن از مردم، بعد این آقا نمی ذاشته. میخواسته که دیگه فقیر نباشه همه پولدار باشن.

بعد اون آدم بدا اومدن جلوش وایسادن. گفتن که تو باید مثل ما بشی وگرنه می کشیمت. اون آقا خوبه هم دو تا کار می تونست بکنه. می تونست بیاد مث اونا بد بشه، می تونست هم بگه نه من هیچ جوری حاضر نیستم. حالا فکر می کنی چیکار کرد؟

[میگه نه!] آفرین باریکلا. تو هم اگه بودی می گفتی؟ [نه!] حتی اگه اذیتت کنن. خب اون آقا خوبه هم گفت نه. ولی اونا اذیتش کردند. مثلا اول آب بهش ندادند و تشنه ش شد. خونوادشو اذیت کردند؛ دوستاشو اذیت کردند؛ پسراشو اذیت کردند؛ همه شونم کشتند، خودشم کشتند.

حالا تو محرم ها ما بخاطر همین گریه می کنیم. گریه می کنیم چون که اولا ناراحتیم از اینکه یه همچین آدم خوبی کشته شده. از اینم ناراحتیم که این آدم خوب اگر زنده می موند و اگه همه آدما باهاش دوست می شدن، می تونست کاری کنه که دیگه هیچ بدی تو دنیا نباشه؛ هیچ دزدی تو دنیا نباشه.

[خب روحش که اون بالاست نمی تونه کاری کنه؟] درسته که روحش اون بالاست؛ روحشم خیلی کارا می کنه کمک ما؛ ولی اون آدمای بدی که نمی ذاشتن آدم خوبه کارشو بکنه هنوزم هستند. چون که آدم خوبا هنوز اونقدرا زیاد نشدن. حتی اگر زیاد باشن اونقدرا باهم دوست و رفیق نیستند.

اگه آدم خوبا همه شون با هم جمع بشن، دوست باشن، زیاد باشن اون موقع است که دیگه روحشم می تونه بیاد کمک ما و دنیا رو از دست این همه بدی و زشتی نجات بده.

البته بعضی ها هم کاری به این چیزا ندارن و یاد مشکلات خودشون می افتند گریه می کنند. بعضی ها یاد ناراحتی های خودشون می افتند و گریه می کنند. هر کسی به یه دلیلی ممکنه گریه کنه. ولی دلیل اینکه توی محرم این مراسم ها برگزار میشه و همه سیاه می پوشن و ناراحت میشن و گریه می کنند و سینه می زنند و عزاداری می کنند میخوان بگن ما ناراحتیم. از اینکه یه آدم خیلی خوبی بوده ولی بقیه اذیتش کردند. میخواهیم بگیم که ما هم با اون آدم خوبه ایم. ما با اون بدا نیستیم ما با اون خوبه ایم. ما اونو دوسش داریم.

یعنی اگه قرار باشه ما انتخاب کنیم که ما کدوم طرفی باشیم… تو اگه باشی کدومو انتخاب می کنی؟ [آدم خوبه] آفرین. حالا که آدم خوبه رو انتخاب می کنی باید یه جوری نشون بدی. [چجوری؟]  مثلا پیرهن مشکی می پوشیم یا میریم مراسم عزاداری یا گریه می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *