هدف همچنان غریب است

هدف، اگر درست انتخاب شده باشد، می تواند جاذبه و کشش مناسب ایجاد کند. وقتی هدف درستی انتخاب کردی، دیگر بی انگیزه نیستی. هدفی داری که حتی فکر کردن به آن برایت لذت بخش است.

دیگر نیازی به تفریح و سرگرمی های هزینه بر نداری. اصلا خسته نمی شوی. تفریح تو در قدم برداشتن به سمت هدفت است. متمرکز می شوی. انرژی هایت هدر نمی رود. بهینه می شوی. حتی برخی قدرت ها و قابلیت های ناشناخته ی ذهن و وجودت پدیدار می شود. 

هدفِ درست، نه تنها انگیزه بخش و شوراننده است، بلکه راه نما هم هست. خودِ هدف می تواند گویا و نشانگر چگونه رسیدن باشد. 

اما چطور این فرصت های بی نظیر را از دست می دهیم؟ اول اینکه مانند اغلب مردم، اصلا هدفی انتخاب نمی کنیم. اگر هم از بدنه ی جامعه متمایز شدیم و به انتخاب دست زدیم، هدف درستی انتخاب نمی کنیم.

حتی اگر هدف درستی انتخاب کردیم، از ادبیات درستی برای تعریف هدفمان استفاده نمی کنیم. مثلا هدفمان این می شود: خوشبختی! این خوشبختی برای هر کسی متفاوت است و تعاریف مختلفی دارد. شاید لازم باشد چندین فیلسوف بیایند و خوشبختی را برایمان تعریف کنند!

همه ی این ها به کنار، بدترین و پست ترین نوع از انتخاب هدف، این است که برای دوری از رنج و بدبختی باشد. مثل پدرم که همیشه می گفت درس بخوان تا مثل من بدبخت نشوی. در یان حالت، هدف از درس خواندن می شود دوری از بدبختی. (که البته درس را نخواندم و بدبخت هم نشدم!)

یا نماز خواندن با هدف دوری از جهنم. (که البته نماز خواندن را هم در برهه ای رها کردم!)

همه ی این مراحل، یعنی: 1- انتخاب هدف، 2-انتخاب هدف درست و 3-تعریف صحیح از هدف را که انجام دادیم، بحث جا افتادن هدف هم پیش می آید. ممکن است سالها طول بکشد تا هدف برایمان جا بیفتد و در گوشت و خونمان تنیده شود. 

نکته ی مهم دیگراینکه، ضروری است که هدف، بزرگ و جهانی باشد. اهداف کوچک انرژی ندارند. ما را به حرکت وادار نمی کنند. جرقه ای را درونمان روشن نمی کنند و سوختی برای موتور روحمان نمی شوند. هدف اگر بزرگ بود، شاید به کوچک هم بتوان رسید. ولی اگر کوچک انتخاب شد، به همان کوچک هم نخواهیم رسید.

—————————

نوشته های بالا، برداشت های شخصی من بود از جلسه ی اول از مجموعه مباحث “تنها مسیر برای رسیدن به لذت های برتر

صوت کامل تمام جلسات این بحث را می توانید از این آدرس دانلود و استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *